Tarihçe

Türkiye Harp Malulü Gaziler, şehit Dul ve Yetimleri Derneği’nin Kuruluşu: Birinci Dünya Savaşı sonunda savaş bölgelerinde (Çanakkale ve diğer cephelerden) İstanbul’a gelip ihtiyaçlarını karşılayamayan ve memleketlerine gidemeyen yaralı Harp Malullerinin, memleketlerine gönderilmelerinin sağlanması, eksik uzuvlarının yerine protezlerinin taktırılması (tahtadan yapılma uzuvların) giydirilmeleri ve harçlıklarının sağlanması amacıyla 26 Ağustos 1915 tarihinde Harbiye Nazırı Enver Paşanın talimatıyla İstanbul Merkez Kumandanı Miralay Cevdet Bey ve on bir arkadaşı tarafından kurulmuştur.

Bu heyete öncelikle yaralı Harp Malullerinin iaşe ibatesini sağlamak amacıyla parasal yardım toplama işine girmiş ve İstanbul da tellal dolaştırarak evlerde ihtiyaç fazlası malların ve ev yapımı işlerin Malullere yardım için getirilmesini ve bu malların Çakmakçılar Yokuşundaki büyük handa panayır kurulmak suretiyle satılacağı ilan edilmiştir. Bu şekilde Malullere başkalarının yardım amacıyla başlattıkları çalışmalara daha sonraları Malul olanlarda dahil olarak çalışmalar yürütülmüştür.

Başlangıçta heyet olarak kurulan derneğimiz 1929 yılında tasfiyesinden sonra 1931 de Ordu Malulleri Cemiyeti, 1940 da Ordu Malulleri Birliği, 1945 de Malul Gaziler Birliği, 1959 da Harp Malulü Gaziler Cemiyeti, 1961 de Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği adıyla faaliyet göstermiştir.

Zaman içerisinde derneğimiz dışında birçok Malul Gazi ve Şehit Dul ve Yetimleri Dernekleri kurulmuş ve bir nevi Dernek enflasyonu ortaya çıkmıştır. Aynı amaç uğruna faaliyet gösteren bu derneklerin 18 Haziran 1983 gün ve 18081 Sayılı Resmî Gazetede Yayımlanan 2847 Sayılı Kanunla Türkiye Harp Malulü Gaziler, şehit Dul ve Yetimleri Derneği adı altında birleşmeleri hüküm altına alınmıştır. Böylelikle Dernek 2847 Sayılı Kanun’la Kurulu Asker kökenli bir Dernek olarak 1984 yılından bu tarihe kadar çalışmalarını sürdürmektedir.

Amacı: Askerlik mesleğine ilişkin ortak anıları yaşatmak, üyelerin onurunu korumak, haklarını savunmak, hayat şartlarını düzeltmek, sosyal ve kültürel hizmetlerde bulunmak, aralarında dayanışma sağlamaktır. Barışta, olağanüstü durumlarda, Askeri hareket gerektiren iç tedip ve sınır çatışmalarında görevin sebep ve etkisi ölen veya yaralanıp tedavi sırasında ölenlerin dul eşleri ile kendilerine yetim aylığı bağlanan çocukları, anne ve babasını korur ve kollar. Derneğimizin amacı doğrultusunda çalışmalarımıza Türkiye Harp malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bursa Şubesi olarak devam etmekteyiz. Kuruluşumuzun 100.yılı dolayısıyla Vatanı Vatan yapan üstündeki kandır, eğer uğrunda ölen varsa Vatandır anlayışını benimseyerek her karış toprağı kanla yıkanan bu topraklar için gözünü kırpmadan canlarını veren aziz Şehitlerimizi, ahrete intikal etmiş Kahraman Gazilerimizi her yıl haziran ayı içerisinde etkinlik yaparak geleneksel bir hale getirip asırlarca ruhları için mevlit okutturmak, Şehit ve Gazilerimizi saygı ve minnetle anmak istiyoruz.

Ruhları şad olsun.

Bursa Şube Tarihçesi

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği 12.05.1986 tarihinde gazi Hasan Hilmi COŞKUN öncülüğünde Yıldırım İlçesi mesken mahallesinde faaliyete başlamıştır. Zaman içinde kurucu Başkanın çalışmaları sonucu ve Genel Merkezin destekleriyle gazcılar da bulunan dernek yerleşkesi satın alınmıştır. Dernek Başkanlığının seçimleri ile göreve Astsubay İhsan EFE gelmiştir. Görev süresini dolduran Gazi İhsan EFE den sonra Astsubay H. Hüsnü ÇINAR gelmiştir. Görev süresini dolduran gazi H. Hüsnü ÇINAR dan sonra şehit babası Turgut ÇAKMAK gelmiştir. Görev süresini dolduran şehit babası Turgut ÇAKMAK dan sonra gazi Selami SOYLU göreve gelmiştir. Göreve gelen gazi Selami SOYLU bir dönem dernek Başkanlığı yaptıktan sonra 2. Dönem tekrar seçilen gazi Selami SOYLU 01.06.2015 tarihinde istifa ederek yerine dernek 2. Başkanı Gazi Metin ŞENOL gelmiştir. 24.02.2018 tarihinde yapılan genel kurul ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bursa Şube Başkanlığına seçilmiştir. 2 dönem Başkanlık yapan Gazi Metin ŞENOL 23 mart 2024 tarihinde yapılan 17.Olağan Genel Kurulda Şube Başkanlığı görevini Gazi Haşim SİVRİ'ye devretmiştir. 12.05.1986 dan itibaren Bursa da faaliyet gösteren Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği kendi binası ve aracı olan bir dernek olduğu gibi derneğine üye olan gazi ve şehit ailelerinin sıkıntılarını, taleplerini ve moral motivasyon anlamında destek verirken kamu kurum ve kuruluşlarında olan işleri ile ilgili talep ve sorunlarını çözme konusunda destek veren bir kurumdur. Dernek faaliyetlerini gün geçtikçe arttırarak şehit anne, baba, eş, çocukları ve gazilerin manevi açıdan sıkıntı çekememeleri ve ruh sağlıklarının tedavisi konusunda devletin psikiyatri ve psikologlarından yardım alınmasının sağlanması, gazi ve şehit çocuklarının toplumda kendilerini ötekileştirmelerine ve manevi açıdan duygu durum bozuklukları yaşamamaları için dershane, spor ve benzeri faaliyetlerle çocuklarımızın vatana ve millete yararlı bir birey olmalarını sağlamak bu derneğin en asli görevlerindendir. Mili Savunma Bakanlığı ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bursa Şubesinin ortak yürüttüğü çalışma ile 18 Mart ve 19 Eylül tarihlerinde okullar da Kore, Kıbrıs, iç güvenlik ve sınır ötesi operasyonlarda şehit ve gazi olan ailelerle beraber konferanslar verilerek gazi ve şehit olgusunun geleceğimiz olan gençlere anlam ve önemini anlatan konuşmalar yapılmıştır. Bu vatan için canlarını ve uzuvlarını feda eden gazi ve şehit ailelerinin Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bursa Şubesi olarak her türlü desteği verip, faaliyetlerine devam edecektir.